Czym jest Art Journal?
To twórcza forma wyrażenia siebie. Tworzenie książki artystycznej dla własnej przyjemności. „Artystycznym magazynem” może być prowadzenie dziennika, notatnika, kalendarza.  


Największą zaletą jest fakt, że to twórca nadaje książce ostateczny kształt i wygląd, poprzez łączenie kolorów, kształtów, struktur, linii i słów.  Swojego „magazynu” nie musi nikomu pokazywać lub może się nim dzielić z całym światem.  

Tworząc Art Journal to Ty decydujesz o tym, jak ma wyglądać, komu chcesz go pokazać. Nie musisz trzymać się żadnych trendów ani wytycznych. Tworzysz coś sam dla siebie.  
Prowadzenie Art Journal nie musi być drogie, ani skomplikowane.  Jest to przestrzeń, która pozwala na testowanie kolorów, kształtów, naklejek, taśm, tekstur, słów, łączyć media i… tworzyć sztukę.  
  
Jak to się zaczęło? 
Artyści aktywnie zajmują się drukowaniem i produkcją książek od wieków, ale Art Book jest przede wszystkim formą z końca XX wieku, wywodzącą się z wcześniejszych ruchów awangardowych, takich jak Dada, konstruktywizm, futuryzm. 
Za pioniera tej dziedziny uznaje się Williama Blake’a (1757-1827) (choć w ręczną produkcję książek pisarze byli zaangażowani od średniowiecza). Książki takie jak „Pieśń niewinności” i „Pieśń doświadczenia” zostały stworzone przez Williama i jego żonę Katarzynę. Artyści sami barwili strony i dodawali różne faktury, by później ręcznie napisać tekst. Połączenie to spowodowało, że książki odkrywało się strona po stronie, nie były one ułożone wg żadnych wytycznych.  
Prace te łączyły autopublikację i autoprezentację połączoną z tekstem, obrazem i formą. Do dziś wszystkie te czynniki są kluczowe w tworzeniu Art Journal. 
(Na podstawie Joanna Drucker, The Century of ArtistsBooksGranary Books.2004 s. 21). 
  
Dlaczego warto prowadzić Art Journall? 
Bo warto: 
·         eksperymentować z  różnymi technikami sztuki,  
·         wyzwolić swoją kreatywność, 
·         ukazać swoje myśli i uczucia na papierze w sposób twórczy, 
·         dokumentować to, co dla Ciebie ważne, 
·         cieszyć się procesem tworzenia, 
·         chcieć zrobić coś innego niż zazwyczaj, 
·         znaleźć kilka minut dla siebie w ciągu całego dnia, 
  
Jeśli zachęciłam Cię do prowadzenia Art Journal lub po prostu chcesz spróbować stworzyć coś dla siebie!

Komentarze